O NÁS

Náš Spolek Fištrón, z.s. začal v obci Olešná fungovat na jaře roku 2013.

Jako lidé, kteří mají rádi zvířata, jsme si jich tehdy několik pořídili, ovšem na začátku to byly jenom tři romanovské ovečky a jeden poník. Vzápětí však začal počet našich zvířecích kamarádů stoupat…

Zavedly a stále je k nám ještě zavádějí různé cesty. Například lišky před svým příchodem do Zvířátkova bydlely v záchranné stanici ve Vlašimi, divočáka Anču nám donesli myslivci, kteří ji našli jako opuštěné mládě ve volné přírodě odsouzené k brzkému konci. Mnohá zvířátka byla, jednoduše řečeno, nevhodně zvolenými dárky, několik našich svěřenců u nás našlo druhý domov buď po smrti svého páníčka či paničky, anebo poté, kdy se nejčastěji v případě králíčků a morčátek projevila u jejich původních majitelů alergie. Čas od času nám někdo v bedně za brankou nechal malá koťátka, a tak vznikla naše početná „kočičí parta“. Zvířátkov se tak postupně rozrůstal až do současné podoby.

A přišel nápad! Proč by si naši zvířecí kamarádi nemohli užívat pomazlení a lásku i od ostatních milovníků zvířat? Načež Zvířátkov zakrátko otevřel své brány veřejnosti.

JAK ZVÍŘÁTKOV KE SVÉMU JMÉNU PŘIŠEL?

Útulek začal provozovat svou činnost jako „Fištrón park“. Své nynější jméno si Zvířátkov našel díky paní učitelce a dětem z mateřské školy, které nás jako první navštívily. A tak se původní název „Fištrón park“ změnil na dnešní „Zvířátkov“.

CO VŠE VÁS VE ZVÍŘÁTKOVĚ ČEKÁ?

Především veliké množství zvířátek, a to jak domácích, tak také divokých či exotických, jejichž zvířecí kamarádi obývají ve volné přírodě všechny světadíly s výjimkou Antarktidy.

Na pokladně Zvířátkova si pak vedle různých upomínkových předmětů můžete zakoupit pro zvířátka přichystané krmení, na což se naši zvířecí kamarádi těší z vaší návštěvy nejvíce!😊

Prostor Zvířátkova doplňují herní a odpočinková místa nejen pro děti!

Několikrát do roka pořádáme větší akce, například Vodnické Velikonoce, Staročeské odpoledne atd. (více informací o chystaných událostí přímo zde na webových stránkách v záložce „PRO NÁVŠTĚVNÍKY“ → „AKCE VE ZVÍŘÁTKOVĚ“), přes léto pak v několika turnusech provozujeme dětské příměstské tábory a každý měsíc se snažíme věnovat minimálně jedno odpoledne komentovaným prohlídkám spojeným s krmením, hlazením a chováním našich zvířecích miláčků.

Kromě edukačně zaměřených programů pro mateřské a základní školy nabízíme možnost využít areál Zvířátkova k pořádání narozeninových oslav či firemních akcí, ovšem za předpokladu respektování námi stanovených pravidel (nejde nám pouze o bezpečnost našich zvířecích svěřenců, ale také o bezpečnost našich návštěvníků).

PÁR VĚT NA ZÁVĚR...

O zvířata se staráme ve svém volném čase, jak nejlépe dokážeme. Zvířátkov nemá žádného trvalého zaměstnance, na péči o zvířátka bychom však sami nestačili, neboť máme svá zaměstnání, která jsou jedním z hlavních příjmů potřebných k udržení Zvířátkova při životě, s péčí o zvířátka nám proto po většinu času pomáhají dobrovolníci a naši přátelé. Nicméně se může stát, že vše není, jak se říká, na sto procent, avšak věřte, že se svou práci snažíme dělat tak, aby se zvířátkům dostalo vždy té nejlepší péče.

Zvířátkov není finančně soběstačný. Jeho provoz zajišťujeme, jak už bylo zmíněno, především z vlastních finančních prostředků, které by ale k pokrytí veškerých nákladů nestačily. Právě z tohoto důvodu si nesmírně ceníme vaší návštěvy, protože peníze vybrané na vstupném jsou další podstatnou částí z celkové částky potřebné k zajištění chodu Zvířátkova, nicméně velikou radost nám přinášejí také dary, a to jak finanční, tak také ty materiální.

Do Zvířátkova se snažíme vkládat všechny naše fyzické síly a finanční prostředky, aby se stále zveleboval a aby se našim zvířecím obyvatelům, stejně tak i vám, návštěvníkům, u nás líbilo čím dál víc.

TĚŠÍME SE NA VAŠI NÁVŠTĚVU!