nosál Riťák

Krásný den!

Jmenuji se Riťák a jsem jedním z několika ve Zvířátkově bydlících nosálů horských, nicméně teď, pokud dovolíte, bych vám rád něco o nás, o nosálech, pověděl.

Začněme u mláďat! Ta se rodí po 77 dnech, ale tatínkové si svých malých ratolestí moc neužijí, protože se k samičkám mohou přiblížit pouze v době březosti, poté si musejí jít znovu svou vlastní cestou. Na rozdíl od samic žijí samotářským způsobem života a v každém jiném samcovi vidí soupeře, takže se neustále někde s někým perou, a to jak o samičku, tak také o místo, kde by se rádi usadili. Každý nově narozený sameček je tohoto po dobu následujících dvou let ušetřen, protože zůstává součástí smečky, se kterou žije jeho matka, nicméně po dvou letech ho samičky ze skupiny vypudí.

Slovo „nosál“ nevzniklo jen tak náhodou a pokud se na mě podíváte, určitě vás napadne, jak k tomu nejspíš došlo. S nosem spojený čich je pak jedním z našich nejvyvinutějších smyslů a právě pomocí nosu prozkoumáváme své okolí. Stejně tak důležitý je také náš ocas, díky kterému udržujeme rovnováhu ve chvíli, kdy někde šplháme, což se děje vlastně pořád!

Jsme všežravci, ale například já dávám před rostlinnou stravou přednost masu, a to konkrétně husím krkům! Také se hrozně rád mazlím! Ovšem pokud mi nevěříte, pak se budete za mnou a ostatními zvířátky muset přijet podívat a přesvědčit se na vlastní oči!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *