oslice Jane

Krásný den vám přeji!

Mé jméno je Jane. Z oslíků ve Zvířátkově jsem nejmladší a po dlouhých úvahách jsem došla k tomu, že to asi už nezměním, poněvadž dítě nikdy nebude starší než jeho rodiče. Ano, slyšeli jste správně. Já mám ve Zvířátkově mámu i tátu – oslici Julii a osla Pepíčka. Ale dost bylo povídání o mně, teď vám prozradím pár oslích tajemství (která už většinou spousta lidí prokoukla).

Samota nám je cizí!

Žijeme ve stádech, kde velí oslí chlap. Ve volné přírodě často obýváme oblasti s nedostatkem vláhy, a tak musíme za vodou a potravou neustále putovat (a to i v noci). Naštěstí dobře vidíme ve tmě. Při putování je vepředu celého stáda vůdčí klisna, za ní pak ťapají ostatní samice podle svého postavení a celý průvod uzavírá hřebec.

Občas si spleteme osla s koněm

No jo, nikdo není neomylný. Ale pokud se nám to stane, mohou se z tohoto „omylu“ narodit oslokoníci. Správné označení je ovšem mul anebo mezek. Když se dá dohromady oslice s hřebcem koně, narodí se mezek. Když osel s klisnou koně, narodí se mul.

O oslí mléko nejeví zájem jenom oslí miminka

Je to tak. Zalíbilo se i vám lidem. Je velmi výživné. Egyptská královna Kleopatra se v něm dokonce i koupala, aby měla hladkou kůži.

Stejně jako moje maminka i já mám svého kmotra. 14. 5. 2017 (deset dní po mém narození) se jím stal Jakub Kohák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *