oslice Jane

Krásný den vám přeji!

Jmenuji se Jane. Kromě mé maličkosti byste ve Zvířátkově našli další dva oslíky, kteří jsou mými rodiči – oslici Julii a hřebce Pepu. Občas dojde k situaci, kdy si mě někdo s mou maminkou splete, jelikož se spolu dělíme o jeden výběh. Nicméně, když víte, že já jsem ta s tmavší srstí, k žádnému omylu určitě nedojde!

Samota nám je cizí!

Ve volné přírodě žijeme ve stádech, kde velí samec. Často obýváme oblasti s nedostatkem vláhy, a tak musíme za vodou a potravou neustále putovat, a to dokonce i v noci. Ta pro nás však není žádnou překážkou, protože náš zrak se dokáže tmě lehce přizpůsobit, a my tak můžeme bez obtíží pokračovat v naší cestě! Při putování je vpředu celého stáda vůdčí klisna, za ní pak pochodují ostatní samice seřazené podle svého postavení a celý průvod uzavírá hřebec.

Mul, mezek, kůň nebo osel?

Občas dojde ke zkřížení koně a osla, přesněji řečeno oslice a hřebce koně či osla a klisny koně. V prvním případě se těmto takto zkříženým hříbatům říká mezci, v druhém případě se používá označení mulové. Nicméně když už je řeč o mláďatech, není možné opomenout oslí mléko, které je velice výživné, a z toho důvodu se těší veliké oblibě také u lidí. Královna Kleopatra, která se v něm pro hladkou pokožku dokonce i koupala, je toho ukázkovým případem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *