přeštické prasátko Vlasta

Ahoj! Jmenuji se Vlasta!

Jsem jedno ze dvou ve Zvířátkově žijících přeštických prasat. Tím druhým je můj ženich Vašík, se kterým žiji v jednom výběhu. Nemusíte mít strach, určitě nás od sebe bezpečně poznáte. Vašík je celý černý, zatímco já na sobě mám černobílé flíčky. Zrovna tak se nemusíte bát, že byste nás při návštěvě Zvířátkova minuli – naše chrápání se jen tak přeslechnout nedá a jelikož většinu času prospíme, můžete se na toto poznávací znamení téměř vždy spolehnout!

Plemeno přeštického prasete vyšlechtili Češi. Naše druhové jméno vám napoví, ve kterém městě k tomu došlo… Bylo to v Přešticích, kde máme dodnes svou sochu, a právě z tohoto důvodu se tamějším chlapcům více než 100 let přezdívá „přeštičtí kanci“.

Povahově jsme prasátka skromná, otužilá, odolná vůči chorobám i stresu. Prasnice mívají v jednom vrhu 10 až 16 selátek a jsou velice dobrými, opatrnými matkami. Před několika desítkami let bylo třeba chov prasat rozšířit, a právě k tomuto účelu bylo naše plemeno využíváno Ovšem tehdy ještě nebylo uznáno za samostatné! K tomu došlo až v roce 1964.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *